Wrocław jest jednym z najstarszych i naszym zdaniem najpiękniejszych miast w Polsce.
Dzięki Stowarzyszeniu „Wsparcie” z Rzepina, mieliśmy wyjątkową okazję wybrać się do tej wspaniałej stolicy Dolnego Śląska. Trzydniowa wycieczka obfitowała w zwiedzaniu wielu ciekawych i atrakcyjnych miejsc.
Pierwszy dzień we Wrocławiu powitał nas błękitnym niebem i ciepłymi promieniami słońca ☀.
Piękną pogodę wykorzystaliśmy na spacer po parku im. Juliusza Słowackiego – jednym z większych kompleksów zieleni urządzonej, który znajduje się w centrum miasta,
a także po Bulwarze nad Odrą im. Xawerego Dunikowskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich.
Nasze oczy cieszyła Promenada Staromiejska, w której znajdują się liczne rzeźby i pomniki, tj. pomnik Juliusza Słowackiego oraz Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, na którym umieszczono tablicę z inskrypcją w języku polskim.
Podziwialiśmy Stare Miasto i będący jego częścią Wrocławski Rynek – największy rynek staromiejski w Europie, na którym akurat odbywał się Jarmark Świętojański.
Zwiedziliśmy Ratusz będący jedynym na śląsku świeckim zabytkiem najwyższej klasy, a idąc Mostem Tumskim – Katedrę św. Jana Chrzciciela, znajdującą się na wspaniałym i magicznym Ostrowie Tumskim ⛪.
Nie pominęliśmy również innych ciekawych miejsc, jak np. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, będącego historią uczelni w skład, której wchodzą: piękna Aula Leopoldyńska – barokowa perła, najsłynniejsza chyba sala we Wrocławiu, Oratorium Marianum, Wieża Matematyczna oraz Sala Longchamps.
Dużą atrakcją była dla nas Panorama Racławicka, przedstawiająca przebieg bitwy pod Racławicami, którą stworzyli m.in. Jan Styka oraz Wojciech Kossowski. Jest ona wielką dumą Wrocławia i jako jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej.
Dodatkowo nie ominęła nas wyprawa do Wrocławskiego ZOO, które jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Szczególne wrażenie wywarło na nas Afrykarium. Liczne zbiorniki wodne, baseny oraz akwaria prezentowały różnorodne ryby pochodzące z Tanganiki i Malawii oraz rafę koralową Morza Czarnego. Na własne oczy widzieliśmy wiele różnych gatunków zwierząt, które wcześniej widzieliśmy jedynie w telewizji. Podczas zwiedzania Pawilonu Madagaskaru, Odrarium, Motylarium, Rancza oraz Terarium, podziwialiśmy wspaniały świat zwierząt – lwy, lemury, krokodyle, hipopotamy, pingwiny, rekiny, płaszczki i wiele innych rzadko spotykanych gatunków zwierząt. Podziwianie ogrodu zoologicznego pochłonęło nas bez reszty!
🐯🐨🐧🐒🐼🐍🐡🐙🐘🐢🐬
Po kilkugodzinnym zwiedzaniu dowiedzieliśmy się bardzo dużo o historii, atrakcjach i najbardziej niezwykłych rzeczach związanych z pięknym Wrocławiem.
Jeden z wieczorów zakończył się pokazem Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej położonej w malowniczym Parku Szczytnickim, otoczonej Pergolą i w bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia. Owa fontanna jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie. Działa w sezonie wiosenno – jesiennym, zatem mieliśmy ogromne szczęście podziwiać i relaksować się przy zaprezentowanym programie muzycznym w towarzystwie kolorowych świateł ⛲
Takich widoków nie zapomina się do końca życia! Byliśmy i w dalszym ciągu jesteśmy pod wielkim wrażeniem mogąc doświadczyć i zobaczyć tyle wspaniałych rzeczy 💫✌.
Oprócz wrocławskich krasnali, które okazały się niezaprzeczalnie gwoździem programu…
na naszych wycieczkowych zdjęciach uwieczniliśmy: Most Tumski z zapierającą dech w piersi ilością kłódek wieszanych przez zakochane pary 🔒💏💞
misia z brązu znajdującego się przy północnej ścianie wrocławskiego Ratuszu, tuż przy wejściu do Piwnicy Świdnickiej,
szklaną fontannę przed Nowym Ratuszem w Rynku,
kamienice Jaś i Małgosia,
Most Grunwaldzki i Halę Stulecia
pociąg do nieba 🚄💥💨
oraz pomnik upamiętniający ofiary zamordowane w Katyniu, przedstawiający Anioła Śmierci i Piety Katyńskiej – Matki-Ojczyzny trzymającej w ramionach zamordowanego jeńca. Na ścianie postumentu z lewej strony wyryte są nazwy miejsc zbrodni, zaś na postumencie, ze strony prawej – nazwy obozów jenieckich.
Joanna Strychalska – Instruktor ds. kulturalno – oświatowych ŚDS
Ewelina Marczak – Pedagog ŚDS
Katarzyna Płuciennik – Pedagog ŚDS