Echo 2018

 

Słyszycie! Północ już bije,

Rok stary w mgły się rozwiewa,

Jak sen przepada…

Krzyczmy: Rok nowy niech żyje!

I rwijmy z przyszłości drzewa

Owoc, co wiecznie dojrzewa,

A nie opada.

 

Rok stary jak ziarnko piasku

Stoczył się w czasu przestrzenie;

Czyż go żałować?

Niech ginie! bez łzy, oklasku,

Jak ten gladiator w arenie,

Co upadł niepostrzeżenie –

Czas go pochować.

 

Bywały lata, ach! krwawsze,

Z rozpaczy jękiem lecące

W przeszłości mrok;

A echo powraca zawsze,

Przynosząc skargi palące…

Precz z smutkiem! Życzeń tysiące

Na Nowy Rok!

(…)

 
Adam Asnyk „Na Nowy Rok” (1868)

Kolejny rok pracy za nami, chwile radości i smutku, nowo poznanych ludzi jak i pożegnań, nasze codzienne zmagania z przeciwnościami losu oraz budowanie oparcia społecznego w naszym środowisku lokalnym.  Wszystkie działania skupiają się na  zaspokojeniu bądź uświadomieniu podstawowych potrzeb życiowych a poprzez ćwiczenia socjoterapeutyczne poprawę funkcjonowania społecznego zmierzającą ku usamodzielnieniu oraz zapobieganiu izolacji społecznej naszych Podopiecznym.  

  Zapraszamy do wspólnej wędrówki

 • konkurs Nadleśnictwa Cybinka na ozdoby choinkowe z surowców naturalnych

   

 • Karnawał w Grzmiącej, serdecznie dziękujemy Radnej Anecie Gawryluk, Sołectwu Grzmiąca i oczywiście sympatycznym Paniom ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich

  

 

 • Ferie zimowe- warsztaty integracyjne. Wspólna zabawa i współpraca przez cały tydzień towarzyszyła nam w trakcie tygodnia integracji. Wykonywaliśmy wiele czynności wymagających skupienia uwagi, sprawdzaliśmy szybkość swoich reakcji, daliśmy upust naszej kreatywności w trakcie rożnych prac plastycznych aż po wspólne sprzątanie stanowisk pracy, narzędzi i materiałów wykorzystywanych w rękodziełach, a raczej ”pola bitewnego” po całodziennej twórczej aktywności:)

   

 

 • 1000  drzew na minutę- wspólnie ze wszystkimi chętnymi mieszkańcami Gminy.

  

 

 • Święta Wielkiejnocy- czas refleksji i wspólnego świętowania.

                

 

 • Zajęcia teatralne jednym słowem misz masz na scenie. Spotkanie z Agencją Artystyczną GALANA,  w interaktywny sposób pozwoliło naszym Podopiecznym na poznanie podstawowych technik aktorskich, w trakcie zabawy ćwiczyliśmy proste sposoby pokonania tremy a dzięki krótkim układom scenicznym każdy mógł wyrazić swoje myśli i emocje. 

     

 • Narodowy Dzień Zwycięstwa 8 maj. ” Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”

  

 

 

 • V Turniej Piłki Nożnej Osób z Niepełnosprawnością o Puchar starosty Słubickiego. W zeszłorocznym  turnieju, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i walki z własnymi słabościami zdobyliśmy III miejsce 🙂                                              

 

 • Integracyjny Piknik z dziećmi z Przedszkola przy Ośrodku Szkolno- wychowawczym ze Słubic.

Słoneczna pogoda zachęcała do wspólnych zabaw z użyciem wszystkich dostępnych rekwizytów i  materiałów oraz wspaniałą formą ochłodzenia  magicznymi bankami i  sztucznym śniegiem

 

 

 

 • Rozpoczęcie Lata 2018 wycieczka do Nowej Soli Park Fizyki oraz Park Krasnala. Serdecznie polecamy na rodzinny wypad.   

                                                            

 

 • Warsztaty integracyjne Urad i Bieganów:  Warsztaty integracyjne dla podopiecznych ŚDS z dziećmi pod patronatem Burmistrza Cybinki, skupiające się na rozwoju kompetencji Podopiecznych w społecznym funkcjonowaniu oraz na rozwoju umiejętności interpersonalnych – komunikacyjnych dzieci z osobami z niepełnosprawnością.  W myśli sentencji wybitnego polskiego pedagoga Janusza Korczaka uznajemy ten wesoło spędzony czas za bezcenne doświadczenie dla Podopiecznych, Dzieci oraz dla samych siebie.

  Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

 

 

 • Ahoj przygodo wycieczka do Dziwnówka „czy aby na pewno wszystko zabrałem???” ; bo nad polskim morzem to pogoda zmienna jak nie ukrop z nieba to wieje bryza żeby zmoczyć nas przelotnym deszczem, istny kalejdoskop. Spacery brzegiem morza wśród szumu fal:) do tej pory mamy co wspominać.

 

 • Pod patronatem Pana Burmistrza oraz ogromnej pomocy Polskiego Związku Wędkarskiego okręg Cybinka, Środowiskowy Dom Samopomocy   ” Pod Słońcem” zorganizował w dniu 11 października 2018                   

  II Zawody Wędkarskie dla Osób z Niepełnosprawnością.

  Żywimy ogromną nadzieję, że zawody wpiszą się w kalendarium imprez gminnych a w przyszłości zostaną zorganizowane na większą skalę.

    

  • Andrzejki Kowbojskie zrealizowane z  projektu Aktywna Integracja przez PCPR Słubice. Kolejny rok wygraliśmy konkurs na najpiękniejsze przebranie. 

 

 • 3 grudnia Światowy Dzień Osoby Niepełnosprawnej 

 W Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się obchody dnia godności Osób z Niepełnosprawnością  pod patronatem Pana Burmistrza Marka Kołodziejczyka, wspólnie z

Środowiskowym Domem Samopomocy z Ośna Lubuskiego

Środowiskowym Domem Samopomocy z Lubniewic oraz

Warsztatami Terapii Zajęciowej ” Integracja” z  Krosna Odrzańskiego

wszyscy zebrani podopieczni jak i goście posiadali możliwość uczestnictwa w spektaklach, przedstawieniach ukazujących w metaforyczny sposób sens istnienia KAŻDEGO Z NAS w myśl sentencji

„każdy inny –  wszyscy równi”

 

 • AAA – Aktywne spotkania z udziałem zwierząt (Animal Assisted Activities) 
  lub ZP (Zajęcia z psem). Sesje Dogoterapii, której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę.   Zajęcia z udziałem psa stwarzają możliwości edukacyjne, motywacyjne, rekreacyjne z możliwymi korzyściami terapeutycznymi. Mają one na celu podniesienie jakości życia, stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami a psem. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy (ukierunkowanej przez prowadzącego) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu z psem, głaszczą go, wydają polecenia. Zajęcia  mają za zadanie dostarczenie uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego, satysfakcji z obcowania z psem, przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów i postrzegania, pozwalają oderwać się od otaczającej ich rzeczywistości. Zajęcia te nie posiadają wytyczonych celów terapeutycznych, zazwyczaj zawierają elementy zabaw, swobodnych rozmów, aktywności, ich przebieg jest spontaniczny. Nie ma określonego czasu ich trwania oraz najczęściej przybierają formę zajęć grupowych.   

  

 • Filharmonia cykliczne spotkania z Lubuskim Centrum Koncertowym  ” W krainie Pani muzyki”. Muzycznie ze śpiewem, tańcem i grą na żywo posiadamy możliwość przeżywania i poznania Polskiej historii i kultury. 

 • Nasza Codzienność… w trakcie zajęć terapeutycznych, realizujemy się na wszelkich możliwych płaszczyznach życia codziennego. W poszczególnych pracowniach  odbywają się zorganizowane zajęcia  np. kulinarne, gdzie uczestnicy po okiem instruktora zaznajamiają się z zasadami bezpiecznego użytkowania sprzętów kuchennych oraz przygotowywania posiłków jak i przeróżnych darów natury, które uprawiamy w naszym, ośrodkowym ogródku- w ramach hortiterapii/ ogrodolecznictwa.  Praca z podopiecznymi skupia się również wokół treningów umiejętności poprawnej komunikacji, treningów rozwiązywania problemów życia codziennego;  gdzie podopieczni wykonują różnorodne ćwiczenia, odgrywają scenki, mają za zadanie rozwiązać konkretne problemy czy zachować się odpowiednio do zaistniałej sytuacji. Dorosły człowiek uczy się poprzez doświadczenie także my empirycznie ćwiczymy również umiejętność gospodarowania czasem wolnym, aktywnie i z uśmiechem gramy w różnorodne gry od relaksu po wzmacnianie procesów intelektualnych, tańczymy, śpiewamy, tworzymy małe teatrzyki, poznajemy cuda oferowane przez nowinki technologiczne, pracujemy nad rozwojem intelektualnym wykonujemy różne prace manualne, które Kochani podziwiacie na kiermaszach organizowanym przez Pana Burmistrza i Miejsko Gminny Ośrodek Kultury co daje nam ogrom radości i satysfakcji z naszych  codziennych działań. 

     

Wszystkim odwiedzającym naszą stronę oraz tym którzy tylko o niej słyszeli życzymy wszystkiego dobrego, zdrowia wytrwałości w realizacji własnych planów i empatii wobec siebie samych, swoich najbliższych oraz w stosunku do obcych nam osób.

POZDRAWIA ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY  🙂