23 luty – dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
Kiedy czujemy się przegrani, żyjemy w poczuciu niższości, dokucza nam niepewność i lęk, czujemy, że nasze życie straciło sens, nie mamy siły na jakiekolwiek działania, wstawanie z łóżka jest wyzwaniem niczym wspinaczka na ośmiotysięcznik typu K2, utraciliśmy wszelką energię, mamy napady głodu lub brak apetytu, jesteśmy drażliwi, mamy problemy z koncentracją, unikamy kontaktów z innymi osobami i światem zewnętrznym, borykamy się z myślami samobójczymi, cierpimy na bezsenność przy jednoczesnym uczuciu chronicznego zmęczenia, odczuwamy zobojętnienie, smutek i niemożność przeżywania radości, dużo mniejszym zainteresowaniem obdarzamy rzeczy do tej pory ważne, jesteśmy nadpobudliwi lub otępiali i spowolnieni psychoruchowo, czujemy się bezwartościowi i nikomu nie potrzebni, nie jesteśmy w stanie podjąć żadnej decyzji – wszystko to typowe objawy fizycznych, psychicznych i duchowych przyczyn załamania nerwowego.
Stres, niepowodzenia w życiu codziennym, nawał obowiązków, strata bliskiej osoby, nieodwzajemnione uczucia, problemy w pracy, ciężka choroba – z takimi i innymi symptomami depresji spotyka się coraz to więcej osób, które nie potrafią i nie zawsze są w stanie rozpoznać pierwsze objawy depresji.
Emocjonalne i fizyczne objawy, jakie towarzyszą zaburzeniom depresyjnym można i trzeba leczyć!
Jak zatem wyprzedzić smutek? Jak dostrzec pierwsze objawy obniżonego samopoczucia prowadzące do choroby? Jak poradzić sobie z reakcją organizmu, będącą oznaką ciężkich przeżyć lub trudnych wydarzeń zdarzających się w życiu każdego człowieka? Jak pomóc sobie albo osobie, u której zaobserwowaliśmy pierwsze symptomy choroby?
Najważniejsze to mieć oczy szeroko otwarte i pozwolić sobie pomóc.
Depresja jest bowiem, efektem wielu różnorodnych czynników, które nie zawsze występują w tym samym czasie, zawsze negatywnie wpływając na nasze samopoczucie i życie codzienne
Podstawą jest rozpoznanie głównych symptomów, pomocne będzie wsparcie osób bliskich – ich zrozumienie i przede wszystkim obecność. Następnym krokiem jest skorzystanie z pomocy lekarza specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie: farmakologiczne, psychoterapię lub też fototerapię, w ciężkich przypadkach pomocne są elektrowstrząsy. Szybka reakcja na jej pierwsze objawy zapewnia większą skuteczność leczenia.
Profilaktyka antydepresyjna:
Po pierwsze – odpoczynek. Właściwa ilość snu jest bardzo ważna do utrzymania równowagi w organizmie człowieka.
Po drugie – odpowiednio zbilansowana dieta. Zróżnicowane i regularne spożywanie posiłków jest ważnym elementem w zapobieganiu stanów obniżonego nastroju, jednocześnie dostarcza organizmowi nie tylko niezbędnych witamin i składników mineralnych, ale również hormonów szczęścia (czekooolaaada!!!).
Po trzecie – ruch i mile spędzony czas. Znajdźmy w swojej zaganianej codzienności chociaż chwilę, która pozwoli nam się odstresować jednocześnie sprawi, że zajmiemy się tym co lubimy robić. Dobra książka, film, spacer z rodziną i psem – świeże powietrze nawet w zimie przynosi swoistego rodzaju ukojenie dla naszego ciała i duszy.
Po czwarte – uśmiech!
Po piąte – pomoc innym… coś o tym wiemy 😉
I choć mamy świadomość, że to nie jest łatwe – depresji mówimy stanowczo NIE!
Katarzyna Płuciennik – Pedagog ŚDS