Człowiek od zarania dziejów żył w zgodzie z naturą, która dyktowała rytm życia naszych przodków. Początkowo człowiek szanował Matkę Ziemię, która dawała strawę dla ciała oraz duszy, w kolejnych epokach wzrost wiedzy jak i umiejętności spowodowało, iż człowiek zagubił się w zawiłości cywilizacji.
Aktualnie przeżywamy renesans, swoisty powrót do natury poszukiwanie chwili wytchnienia i spokoju tak aby chwila z naturą ukoiła nasze ciała i umysły. Bliskość z natura możemy podzielić na dwie kategorie upajanie się jej pięknem- obcowanie z naturą jak i kategoria aktywna gdzie skupiamy się na przeróżnych czynnościach w ogrodzie zarówno zabiegi agrotechniczne jak i zabawy w architekta ogrodu.
Kontakt z przyrodą wpływa na całego człowieka zarówno w kwestii biologicznej gdzie według
teorii biofilii Wilsona uznającego, iż człowiek na etapie ewolucji został genetycznie uwarunkowany tak, aby pozytywnie reagować na środowisko naturalne (w tym na parki i ogrody). Natura, tak jak i wszelkie tereny zielone, daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju, co ułatwia odzyskiwanie sił i zdrowia. Istnieje ogrom publikacji argumentujących pozytywy płynące dla naszej psychiki np. bakterie znajdujące się w glebie pobudzają wydzielanie się w naszych mózgach serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Serotonina wpływa również na procesy trawienne, sen. Kolejna kwestią jest rozpatrywanie przyrody jako czynnika społecznego wspólna pielęgnacja jak i wspólne poszukiwanie pozytywów płynących z przyrody znacznie wpływa na relację między ludzkie często będąc powodem rozmów,wymiany doświadczeń jednym słowem ogród zbliża np. nie przepadasz za swoim sąsiadem ale ten uwielbia hortensje, Ty również pragniesz stworzyć swój kącik zieleni, widzi to sąsiad…. rozpoczyna się debata o tym jak uprawiać na co zwrócić szczególna uwagę itd… rozmowa z sąsiadem o hortensjach może pozwolić zobaczyć nam „sąsiada” z całkiem innej strony.
Wniosek nasuwa się sam praca w ogrodzie daje szczęście.
Hipokrates większość z nas słyszała kto to, a więc to on dał podwaliny pod naukę, którą obecnie nazywamy medycyną i już to już w IV wieku p.n.e; uznając,że
„przyroda jest lekarstwem w każdej chorobie”
Osoby z niepełnosprawnością jak i osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz osoby nie po poprzez prace w ogrodzie, zyskują:
- wycisza dając nam poczucie relaksu i wewnętrznej satysfakcji
- obniżanie poziomu stresu i zachowywania wewnętrznej równowagi poprzez obcowanie z naturą,
- stymulowanie zmysłów i wydzielanie zwiększonej dawki serotoniny w związku z pracą w ogrodzie prowadzi do polepszenia nastroju, radości
- relaks i rozładowanie napięcia poprzez ruch, redukcja stresu
- łagodzenie objawów depresji dzięki stosowaniu zielonej terapii
- skupienia się nad jedną konkretną czynnością
- pielęgnacja jak i sadzenie roślin wyzwala w nas odpowiedzialność jak i rozwija naszą opiekuńczość, posiadamy silne poczucie spełnienia jak i wpływu na nasze otoczenie
<horti z łac. hortus, horti 'ogród’ + terapia>
Hortiterapia to terapia zajęciowa wiążąca się z wykonywaniem prac ogrodniczych, które przynoszą korzyści dla zdrowia i ogólnego samopoczucia człowieka. Łączy w sobie działanie medycyny, psychologii rehabilitacyjnej, pedagogiki specjalnej, ogrodnictwa i terapii, mając na celu poprawę ludzkiego zdrowia.
Dlatego nasz ośrodek od wielu lat korzysta z tej formy oddziaływań z każdym rokiem wyznaczając sobie nowe cele, wykorzystując nowoczesne formy i sposoby pielęgnacji aż po planowanie i tworzenie własnej rozsady i tej warzywnej owocowej jak i pachnących kwiatów.
i choć pogoda słońcem nas nie rozpieszcza to zapraszamy Kochani wyjdzie z domów/ mieszkań i idźcie prosto przed siebie bez żadnego celu tak po prostu a natura się odwdzięczy i pokarze to co tak odległe i niewidoczne.
Natura ma kolor zieleni czyli kolor nadziei a ja jestem pełna nadziei, iż Polacy nadal mają w sobie tą chłopską naturę co ukochała NATURE.
Bibliografia:
- https://hortiterapia.urk.edu.pl/zasoby/57/7_miasto_ogrod_pelny_tekst.pdf
- Górska-Kłęk L., Adamczyk K., Sobiech K. 2009. Hortiterapia – metodą uzupełniającą w Fizjoterapii, Fizjoterapia 2009 Katedra Podstaw Fizjoterapii AWF we Wrocławiu
-
http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2017/08/mr_2017_130-135.pdf